SuperCon 2019 Winners

 

Best of Show

Theme Award

 

President's Award

 

Most Popular

 

Charlie Jay Memorial Award, Best Vietnam Subject

 

"IN HONOR OF THE GREATEST GENERATION", BEST WORLD WAR II SUBJECT

BEST ARMOR SUBJECT

 

GARY PIPKIN MEMORIAL AWARD - BEST AUTO

 

BEST LUFTWAFFE SUBJECT, 1935 TO PRESENT

PHIL BRANDT MEMORIAL AWARD - BEST MODEL FROM WORST KIT

 

 

Aircraft

101-Aircraft, civil & commercial, all scales.

      1st Place:   Tony Jones, P51 Civilian             

     2nd Place:  Dick Montgomery, Concorde

     3rd Place:  Dave Hibscher, DH-104 Dove

102-Aircraft, Military, 1/80 scale and smaller, 1-2 engines

     1st Place:  Robert Booth, P51D

     2nd Place:  Shawn Howard, P51 - Swede's Steed

 

103-Aircraft, Military 1/80 scale & smaller, 3 or more engines

      

       No entries

104-Aircraft, Military 1/72 scale, 1939-45 & prop driven to 1954, single crew

     1st Place:  Michael Lamar, Spitfire Mk IXC

     2nd Place:  Michael Lamar, FW-190-A5

     3rd Place:  Robert Booth, P-47D Razorback

105-Aircraft, military, 1/72 scale, 1939-45 & prop driven to 1954, 2-3 crew

     1st Place:  Mike Reeves, BF-110

     2nd Place: 

     3rd Place: 

106-Aircraft, military, 1/72 scale, 1939-45 & prop driven to 1954, 4 or more crew

     1st Place:   George Bracken, B-26 Marauder

     2nd Place: 

     3rd Place: 

107-Aircraft, military, 1/72 scale, 1946-present, single crew member

     1st Place:  Dave Hibscher, F-5E Tiger II

     2nd Place:  Dave Hibscher, F-16A Norway

     3rd Place:  Dave Hibscher, F-16C US

108-Aircraft, military, 1/72 scale, 1946-present, 2-3 crew members.

     1st Place:  Jim Barr, Tornado IDS

     2nd Place:  Dave Hibscher, F-16B

     3rd Place:  Dave Hibscher, F-16D

109-Aircraft, military, 1/72 scale, 1946-present, 4 or more crew.

     1st Place:  Dan Tinklepaugh, B-52D

     2nd Place:  George Bracken, KC-130J

     3rd Place: 

110a-Aircraft, military, 1/48 scale, 1939-45 & prop-driven to 1954, single crew (radial engine).

     1st Place:  Mark Howard, P-47D Touch of Texas

     2nd Place:  Toby Nelson, F4U1-D Corsair

     3rd Place:  Michael Lamar, FW-190A-5 Yellow 5

110b-Aircraft, military, 1/48 scale, 1939-45 & prop-driven to 1954, single crew (in-line engine).

     1st Place:  Brian Mickulencak, P-51D Mustang

     2nd Place:  Mike Figg, Hawker Tempest

     3rd Place:  Michael Lamar, FW-190A5

111-Aircraft, military, 1/48 scale, 1939-45 & prop-driven to 1954, 2-3 crew members.

     1st Place:  Zach Martin, Stearman N25-3

     2nd Place:  Brian Mickulencak, SBD Dauntless

     3rd Place: 

       112-Aircraft, military, 1/48 scale, 1939-45 & prop-driven to 1954, 4 or more crew.

               1st Place:  Zach Martin, B-24D

              2nd Place:  Derrell Thrasher, B-26 Marauder

112   113-Aircraft, military, 1/48 scale, 1946-present, single crew member.

      1st Place:  Jim Barr, Mig-21 Bis

     2nd Place:  Mark Howard, F-16C

     3rd Place:  Randy Colvin, F-104A

114-Aircraft, military, 1/48 scale, 1946-present, 2-3 crew member

     1st Place:  Dave Darrell, F4 Phantom

     2nd Place:  Robert Booth, F-$c Phantom II

     3rd Place:  Donald Smith, RASC Vigilante

115-Aircraft, military, 1/48 scale, 1946-present, 4 or more crew.

      

       No Entries

116-Aircraft, military, 1/32 scale, 1939-45 & prop-driven to 1954.

     1st Place:  Doug Reynolds, Arado 234

     2nd Place:  Mark Walcott, Spitfire Mk Vb / Trop

     3rd Place:  Tony Jones, Marine Corsair

117-Aircraft, military, 1/32 scale, 1946-present.

     1st Place:  William Banks, MiG-29

     2nd Place:  William Banks, F-14A

     3rd Place:  William Banks, F-15 D/E

118-Aircraft, military, 1/50 & larger, conversions.

     1st Place:  Ernie Ling, RCAF Lancaster

     2nd Place: 

     3rd Place: 

119-Aircraft, military, 1/51 scale & smaller, conversions.

     1st Place:  J. R. Boye, Maurice-Farman MF-XI

     2nd Place: 

     3rd Place: 

120-Aircraft, military, 1/50 & larger, World War I era

     1st Place:  Toby Nelson, Nieuport 17

     2nd Place:  Douglas Cohen, Fokker D-VII

     3rd Place:  Douglas Cohen, Sopwith Baby

121-Aircraft, military, 1/51 scale & smaller, World War I era.

     1st Place:  Dave Hibscher, Fokker Triplane

     2nd Place: 

     3rd Place: 

122-Aircraft, 1/50 scale and larger, between the wars, 1919 - 1938.

     1st Place:  Toby Nelson, F3F-1

     2nd Place:  Tony Jones, Sopwith Snipe

     3rd Place:  Zach Martin, F3F

123-Aircraft, military, 1/51 scale & smaller, between the wars, 1919 - 1938.

     1st Place:  J.R. Boye, P-26A

     2nd Place:  J.R. Boye, SE-5A

     3rd Place:  J.R. Boye, P-12E

124-Aircraft, scratch-built & vacuformed, all scales.

     1st Place:  J.R. Boye, Phoenix D1

     2nd Place:  George Bracken, Arado 232

     3rd Place: 

125-Aircraft, 1/50 scale & larger, rotary wing

     1st Place: Douglas Cohen, Huey Cobra

     2nd Place: 

     3rd Place: 

 126-Aircraft, 1/51 scale & smaller, rotary wing

     1st Place:  Randy Colvin, SH-60F

     2nd Place:  Shawn Howard, AH-1

     3rd Place: 

127-Aircraft-Missiles & Other Unmanned Aerial Vehicles

     1st Place:  Jeff Koenig, V-1 Fiesler F-103

     2nd Place: 

     3rd Place: 

128-Aircraft, 1/31 & Larger, all eras.

     1st Place:  Bob Goodman, FW-190A

     2nd Place:

     3rd Place: 

 

Armor

201a-Armor, 1/35 scale & larger, origins-1945, fully tracked. US & British

     1st Place:  Mark Walcott, Heavy Battle Tank Mk 1 Male

     2nd Place:  Kevin Boggs, M3 Stuart

     3rd Place:  James Wilshire, Sherman V Firefly

201a-Armor, 1/35 scale & larger, origins-1945, fully tracked.  Others

     1st Place:  David Darrell, Stug III - Last Production

     2nd Place:  Rick Cotton, T-34/85

     3rd Place:  Brian Mickulencak, Panther D

202-Armor, 1/48 scale, origins-1945, fully tracked.

     1st Place:  Brian Mickulencak, M10 Tank Destroyer

     2nd Place:  Kevin Boggs, Japanese Bulldozer

     3rd Place: 

203-Armor, 1/72 scale & smaller, origins-1945, fully tracked.

     1st Place:  Randy Colvin, ISU-122

     2nd Place:  Mike Reeves, Jagdpanther

     3rd Place: 

 204-Armor, 1/35 scale & larger, 1946-present, fully tracked.

     1st Place:  Randy Colvin, Nagmachon 

     2nd Place:  Randy Colvin, ASU-85

     3rd Place:  Randy Colvin, Chieftain

205-Armor, 1/48, 1946-present, fully tracked.

     1st Place:  Toby Nelson, M1A2 Abrams

     2nd Place:  Paul Sacco, Japanese Type 10 AFV

     3rd Place: 

206-Armor, 1/72 scale & smaller, 1946-present, fully tracked.

     1st Place: 

     2nd Place:                    No Entries

     3rd Place: 

207a-Armor, 1/35 scale & larger, wheeled and half-tracked.  Modern

     1st Place:  Randy Colvin, M-151 TOW

     2nd Place:  Andy Bloom, M1126 Stryker ICV

     3rd Place:  Richard Slusher, German 5-Ton Truck - U.N. White

207a-Armor, 1/35 scale & larger, wheeled and half-tracked.  World War II

     1st Place:  Mark Walcott, Hanomag SS-100

     2nd Place:  Rick Cotton, Steyr L-1400A

     3rd Place:  Richard Winston, Steyr 1500-A / 101

208-Armor, 1/48 scale, wheeled and half-tracked.

     1st Place:  David Auman, SdKfz 251/1

     2nd Place: 

     3rd Place: 

209-Armor, 1/72 scale & smaller, wheeled and half-tracked.

     1st Place: 

     2nd Place:                   No Entries

     3rd Place: 

210-Armor, 1/35 scale & larger, open turret.

     1st Place:  Mark Walcott, Tiger 1

     2nd Place:  Mark Walcott, King Tiger

     3rd Place:  Mark Walcott, Jagdpanzer 38(T)

211-Armor, 1/72 open turret.

     1st Place: 

     2nd Place:                   No Entries

     3rd Place: 

212-Armor, 1/72 scale & smaller, open turret.

     1st Place: 

     2nd Place:                   No Entries

     3rd Place: 

213-Armor, 1/35 scale & larger, armor conversions.

     1st Place:  Dave Darell, M-109

     2nd Place:  Rick Cotton, GMC 2x6 Tanker Truck

     3rd Place:  Mike Reeves, 10F M3 w/ 107mm Mortar

214-Armor, 1/48 scale, conversions.

     1st Place: 

     2nd Place:                   No Entries

     3rd Place: 

215-Armor, 1/72 scale and smaller, conversions.

     1st Place: 

     2nd Place:                   No Entries

     3rd Place: 

216-Armor, artillery, all scales, towed or otherwise.

     1st Place:  Randy Colvin, 21cm Morser

     2nd Place:  Mike Burke, Morser Karl

     3rd Place:  Rick Cotton, 88mm Flak 37

 

Ships

301-Ships, 1/600 scale & smaller

     1st Place:  Daniel Hollingsworth, USS Texas BB-35

     2nd Place:  Paul Sacco, USS Pennsylvania

     3rd Place: 

302a-Ships, 1/599 scale & larger.

     1st Place:  Rick Cotton, IJN Hiyo

     2nd Place:  Ed Grune, 25' RB(S)

     3rd Place:  Mike Reeves, Type VIIC U-Boat

302b-Ships, 1/599 scale & larger.

     1st Place:  Steve Smith, 108' Luxury Yacht

     2nd Place:  Donald Smith, USS McKee

     3rd Place:  Mark Walcott, German Biber U-Boat

 

 

Figures

401-Figures, 54mm & smaller, military & civilian.

     1st Place:  Douglas Cohen, Medic

     2nd Place:  James O'Leary, Warm Beer & Muddy Boots

     3rd Place:  Brian Mikulencak, One of Lee's Boys

402-Figures, 54mm & smaller, fantasy and science fiction.
     1st Place:  Douglas Cohen, Tails We Go Left
     2nd Place:  Sheldon Grimm, Ambush at Blood Corral 
     3rd Place:  Sheldon Grimm, Space Marine 

403a-Figures, 60mm & larger, military & civilian.  Full Figure

     1st Place:  Douglas Cohen, Guards Camel Regiment

     2nd Place:  Douglas Cohen, Monte Casino

     3rd Place:  Mike Burke, Panzerjaeger

403b-Figures, 60mm & larger, military & civilian.  Busts

     1st Place:  Mark Howard, Flying Tiger Pilot

     2nd Place:  Mark Howard, Werner Mulder Bust

     3rd Place:  Mark Howard, King Tiger Commander

404a-Figures, 60mm & larger, fantasy and science fiction.

     1st Place:  Cliff Dopson, Dystopic

     2nd Place:  Douglas Cohen, Storm Troopers

     3rd Place:  Mark Walcott, Storm Trooper

404b-Figures, 60mm & larger, fantasy and science fiction.

     1st Place:  Douglas Cohen, Rebel Pilot

     2nd Place:  Richard Benavides, Metabaron

     3rd Place:  Cliff Dopson, Steam Thing

 

Automotive

501-Automotive, 1/24 scale & smaller, competition, open-wheeled.

     1st Place:  Shawn Howard, Don Garlitz TF

     2nd Place:  David Green, Jim Clark Lotus 49

     3rd Place: 

502-Automotive, 1/24 scale & smaller, competition, closed-wheeled.

     1st Place:  Jim Martin, Ferrari Daytona Spider

     2nd Place:  Dedrick Brady, 1957 Dragster

     3rd Place:  Dedrick Brady, M7M Racer

503-Automotive, 1/24 scale & smaller, street, 1966 & later.

     1st Place:  Jim Martin, Ferrari 599 California

     2nd Place:  Wade Brooks, 1970 Dodge Charger

     3rd Place:  Wade Brooks, 1968 Plymouth Roadrunner

504-Automotive, 1/24 scale & smaller, street, 1965 & earlier

     1st Place:  Daniel Hollingsworth, 1947 Chevy Hearse

     2nd Place:  David Green, 1960 Pontiac Bonneville

     3rd Place:  Daniel Hollingsworth, 1926 Model T Delivery

505-Automotive, larger than 1/24 scale.

     1st Place:  Wade Brooks, 1933 Pontiac Grand Prix

     2nd Place:  David Green, Buddy Baker Dodge Charger

     3rd Place: 

506-Automotive, trucks, all scales.

     1st Place:   Daniel Hollingsworth, 1971 Jeep Commander

     2nd Place:  David Green, International Lonestar

     3rd Place:   Daniel Thrasher, International Scout II

 507-Automotive, miscellaneous, buses, trailers, motorcycles, etc.

     1st Place:  Daniel Hollingsworth, Porsche Diesel JR 108

     2nd Place:  Mike Reeves, Iraqi VBIED

     3rd Place:  Blake Hamilton, End of Shift

 

 

 

Space, Miscellaneous & Box Stock

601-Space vehicles, fantasy or science fiction, all scales.

     1st Place:  Jim Baldwin, PIP Boy 2000

     2nd Place:  Steve Blazo, Hydra Hover Tank

     3rd Place:  Steve Eggers, X-Wing Red 5

602-Space, factual, (includes NASA and X-planes), all scales.

     1st Place:  Dick Montgomery, Mercury Atlas

     2nd Place:

     3rd Place: 

603-Collections, Models in the Movies.

     1st Place:  Richard Benavides, The Night King

     2nd Place:  Richard Benavides, 101st First Jump D-Day

     3rd Place:  Jeff Koenig, A-Wing Starfighter

604-Collections, 5 or more closely related items.

     1st Place:  Red River Modelers, Those Groovy 60s

     2nd Place:  Rob Booth, P-40 Variants

     3rd Place:  Dave Hibscher, Fleet Air Arm

605a-Miscellaneous, anything that doesn’t fit anywhere else.

     1st Place:  Frank Landrus & James Sharp, 17cm Kannone 18 DAK

     2nd Place:  Blake Hamilton, Aerosan RF 8

     3rd Place:  Rob Booth, Blohm & Voss BV-155

605b-Miscellaneous, anything that doesn’t fit anywhere else.

     1st Place:  Kendall Brown, Curtis JC-1 Seahawk

     2nd Place:  Lynn Rowley, Cow-A-Socky

     3rd Place:  Lynn Rowley, Bull Room Dancing

605c-Miscellaneous, anything that doesn’t fit anywhere else.

     1st Place:  Mark Walcott, U-Boat Type VIIc

     2nd Place:  Mark Walcott, T-35/76 Medium Tank

     3rd Place:  Steve Eggers, World War Toons Tiger 1

650a-Box Stock, Aircraft, all scales.

     1st Place:  Rob Booth, P-51B Mustang

     2nd Place:  Dave Hibscher, Ki-84 Silver

     3rd Place:  Dave Hibscher, Ki-84 Green

 650b-Box Stock, Aircraft, all scales.

     1st Place:  Richard Winston, P-38 Lightning

     2nd Place:  Charles DeWitt, P-47D Thunderbolt

     3rd Place:  Charles DeWitt, A6M2 Zero

651-Box Stock, Armor, all scales.

     1st Place:  Mike Reeves, KV-II

     2nd Place: 

     3rd Place: 

652-Box Stock, Auto, all scales.

     1st Place:  Jim Martin, Penske Sunoco Corvette

     2nd Place:  David Green, VW Hippie Van

     3rd Place:  James Cockrell, Batmobile

653-Box Stock, Miscellaneous, all scales.

     1st Place:  Mark Walcott, Seehound XXVIIb

     2nd Place:  James Cockrell, Bat Boat

     3rd Place: 

 

Dioramas

701-Dioramas, Aircraft, all scales.

     1st Place:  Dedrick Brady, B-25

     2nd Place:  James Wilshire, ME-163b Komet

     3rd Place:  James Wilshire, P-40N

702-Dioramas, Armor, all scales.

     1st Place:  Unknown Builder, Humanity of War

     2nd Place:  Unknown Builder, Inside the Kill Box

     3rd Place:  Randy Colvin, All Americans

703-Dioramas, Figures, all scales.

     1st Place:  James O'Leary, Let Me See Your Map, LT

     2nd Place:  Mark Walcott, MSM-07 Z'Gok Amphibious Suit

     3rd Place:  Cliff Bullock, Ukranian Barnyard Ambush

704-Dioramas, Ships, all scales.

     1st Place:  Paul Sacco, Torpedo in Two

     2nd Place: 

     3rd Place: 

705-Dioramas, Autos, all scales.

     1st Place:  Dedrick Brady, Car on Fire

     2nd Place: 

     3rd Place: 

 

 

Juniors

801-Junior, Aircraft, all scales.

     1st Place:  Rev Rozel, P-51D Mustang

     2nd Place: 

     3rd Place: 

802-Junior, Armor, all scales.

     1st Place:  Travis Flowers, M4A3E8 Sherman Fury

     2nd Place:  Travis Flowers, German Tiger 002

     3rd Place:  Logan Howard, Sherman Tank

803-Junior, Automotive, all scales.

     1st Place:  Logan Howard, Batmobile

     2nd Place:  Rev Rozel, 188 Ford

     3rd Place: 

804-Junior, Miscellaneous, all scales.

     1st Place:   Unknown Builder

     2nd Place:  Unknown Builder

     3rd Place:  Logan Howard, Banjo (Bear)

 

Children

901-Children, Civilian Subjects, all scales.

     1st Place: 

     2nd Place:                 No Entries

     3rd Place: 

902-Children, Military Subjects, all scales.

     1st Place:  Natasha Owen, Star Wars Federation Droid Fighter

     2nd Place: 

     3rd Place: